Vlore 24 shtator

vlora-albaniaDiten e sotme banoret qe jetojne ne banesat e ish pronareve ashtu sic edhe ishte paralajmeruar kane shkuar ne prefekturen e qarkut te vlores per takimin e lene me prefektin e qarkut Eduart Vecani. Ky takim nuk eshte mundur dot te zhvillohet pasi prefekti nuk ka qene prezent ne institucion.mungesa e ketij te fundit ka qene e motivuar pasi nje fatkeqsi  familjare  ka qene shkaku i mos zhvillimit te keij takimi.

Eshte vendosur te shtyhet edhe për një ditë regjistrimi online i maturantëve për në universitete. Shkak për shtyrjen e ketij afati është edhe përdorimi për herë të parë i regjistrimit online nderkohe qe eshte  vendosur t’u jepet edhe një tjetër shans të gjithë maturantëve të cilët janë shpallur fitues.

Çdo student që ka mbaruar universitetin dega mësuesi, do të fillojnë në mënyrë të detyrueshme praktikën profesionale pranë shkollave që do të caktohen. Praktika profesionale do të zgjasë një vit nën mbikëqyrjen e një mentori në shkollat që do të vendosen për të realizuar praktikën profesionale. Kështu të gjithë ata që do të trokasin në drejtoritë arsimore për punë pasi të kenë dhënë provimin e shtetit duhet të kenë bërë praktikën profesionale.

Qyteti I vlores  numëron disa dhjetëra qindra  përdorues te rregullt te narkotikeve. Ky numër mendohet se arrin ne 104 persona mjafte prej te cileve  përdorin heroinën .Përdoruesit janë te moshave dhe shtresave te ndryshme sociale, por se fundmi ne qytetin  tone vihet re një rritje e numrit te përdorueseve femra. Nje fakt te till e ka konfirmuar per tv 6+1 vlora specialisti i personave te varur nga droga Krenar Malaj.

Vijojne aksionet e policise se qarkut te vlores kunder posedueseve  dhe prodhuesve te lendeve narkotike. policia e vlores bashkpunon me policin e qarkut te sarandes per te vene perpara pergjegjsis shtetas te cilet trasportojn tranzit lendet narkotike. Si rezultat i nje pune te mireorganizuar mbrëmjen e djeshme është finalizuar me sukses një operacion i përbashkë antidrogë i koduar “TRANZIT” ku si rezultat i të cilit janë arrestuar në flagrancë kater shtetas.

Lexo te plote

Emisione

“Arsimi dhe brezat” – Per te pare arsimin ne çdo kendveshtrim!

Emisioni Arsimi dhe BrezatAjo qe eshte me e rendesishmja ne ecurine e brezave. Pjesa te ciles i takojme te gjithe, kalojme te gjithe, presim te gjithe. Instruktimin dhe krijimin e personaliteteve te mireedukuara, te mirearsimuara, per te krijuar nje vend dhe nje komb qe di te ece ne madheshtine e dijes… >> Lexo te plote >>

Fol. Vetem tre shkronja, nje mision per Komunitetin.

emisioni folCikli me i suksesshem i emisioneve ne Tv 6+1 Vlora ka fituar simpatine e te gjitheve. Nje staf i tere qe punon per te, shume menyra komunikimi me teleshikuesit tane, takim ne nje pike te perbashket, aty ku te gjitheve na bashkon nje qellim, … >> Lexo te plote >>

Shendetesi dhe Realitet

shendetesi dhe realitet Eshte nje emision qe transmetohet çdo te merkure ne mbremje drejtperdrejt ne ekranin e Tv 6+1 Vlora. Ideja e krijimit te nje cikli te tille emisionesh erdhi si rezultat i nje sere problematikave qe lindin here pas here ne shendetesine e Vlores, por qellimi i ideatoreve te emisionit nuk eshte … >> Lexo te plote >>

Rubrika Sportive

Flamurtari_VloraZhvillimet nga sporti ne te gjitha llojet e tij, vijne te permbledhura dhe te analizuara tek “Rubrika Sportive”. Nje pasqyrim i gjere i veprimtarise sportive te ekipeve tona, te gjitha sportet kane nje hapsire ne kete Rubrike. Gazetar sportiv dhe analiste komentojne rezultatet e … >> Lexo te plote >>

Lexo te plote

Vlore 25 shtator

Publikohet 18 kandidatet per kryetar te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Shpallja e gares u be kohe me pare, bashkengjitur me nje sere kriteresh qe kandidaturat duhet te plotesojne per perzgjedhje.  Komisioni i LIgjeve kaloi me shumice votash kandidatet e PS dhe te PD-se per anetare te KQZ-se.

Ligji 7501 me ndryshimet qe tashme kane hyre ne fuqi vijon te zbatohet edhe ne rrethin e Vlores. Ligji i u jep të drejtë krerëve të pushtetit vendor që të plotësojnë dokumentacionin që nuk e kanë plotësuar pas viteve ’90 komisionet e atëhershme të ndarjes së tokës bujqësore. Pas këtij procesi parashikohet regjistrimi i menjëhershëm i pronës në regjistrin e Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme.

Duhet të përfundojnë zgjedhjet në PS. Nuk mundet që të kemi sukses në zgjedhje, nëse pas 1 viti e gjysmë nuk kemi konsoliduar strukturat tona, për të eliminuar pakënaqësitë e brendshme.  Kjo ka qene deklarata qe ka bere ne mbledhjen e grupit parlamentar te PS, deputeti i Vlores, njekohesisht dhe anetar i kryesise se PS, Arben Malaj. Ne deklaraten e tij, Malaj e ka patur fjalen per zgjedhjet ne PS te rrethit, ku ne te gjithe vendin, perfshi edhe Vlore, ky proces tashme mund te quhet si i bllokuar.

Nga Uji i Ftohte ne Pus Mezin, Autoriteti Kombetar i Ushqimit ne Vlore, ka vijuar nje aksion te befasishem ne subjektet e tregtimit dhe therrjes se mishit.  Ne qytetin e Vlores problem mbetet therrja e kafsheve ne katet e para te pallateve. Ne krye te aksionit ka qene vete kreu i Autoritetit Kombetar te Ushqimit, Saimir Haxhiu.

Sjelljet etiko-profesionale, menaxhimi i kujdesit edukimi i vazhdueshem profesional sfida per rritjen e cilesise dhe kujdesit, ka qene tema kryesore e kesaj konference. Ne kuder te 100 vjetorit te pavaresise se vendit, keshilli i urdherit te infermierit ka vlreresuar per vlreta dhe kontributin e dhene ne infermierine vlonjate 12 infermiere te rrethit te Vlores. Aktiviteti eshte organizuara edhe ne bashkepunim me DSHP dhe Spitalin e Vlores.

Sheshi i Skeles eshte duke u rikonceptuar me fonde dhe projekt te Bashkise se Vlores. Punimet qe po kryhen ne kete zone, jane inspektuar gjate mesidtes nga nenkryetari i bashkise se Vlores, specialiste te drejtorise se sherbimeve dhe drejtorise se urbanistikes. Keto projekte do te perfundojne ne muajin nentor, pak dite para kremtimit te 100 vjetorit te pavaresise.

Lexo te plote
varrezat1

Vlore 25 shtator...

Publikohet 18 kandidatet per kryetar te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Shpallja e gares u be kohe me pare, bashkengjitur me nje sere kriteresh qe kandidaturat duhet te plotesojne per perzgjedhje. ...

Lexo te plote
vlora-albania

Vlore 24 shtator...

Diten e sotme banoret qe ...
ujiftohtevlora2

Vlore 12 gusht...

Autostrada  Levan –Vlorë eshte nje ...
vlora ne mbremje

Vlore 11 korrik...

Prefektura e Qarkut dhe Drejtoria ...
Vlora-uji-i-ftohte

Vlore 10 korrik...

Gjykatat jo vetem te perfolura ...
vlora-albania-city11

Vlore 09 korrik...

Agjensia Rajonale e Mjedisit dhe ...
ujiftohtevlora3

Vlore 06 korrik...

Orikumi po behet cdo vit ...